czwartek, 12 marca 2020

Organizacja badań


1.  Cele badań

 Celem ogólnym ankiety była próba zbadania, jak i w jakim stopniu młody człowiek w wieku „nastu”  lat czuje potrzebę wiary? Co wiara w Boga daje młodemu człowiekowi w wieku dorastania? Czym się kieruje młody człowiek, gdy rozwiązuje problemy egzystencjalne?
Przede wszystkim ankieta miała za zadanie sprawdzenie, czy część teoretyczna niniejszej pracy pokrywa się z rzeczywistością i może się do niej odnosić?
            Można również wyliczyć cele szczegółowe towarzyszące niniejszej pracy, a są nimi:
·        Zbadanie orientacji religijnej oraz zapytanie i próba odpowiedzi na pytanie o własne miejsce w życiu nastolatka. Co daje młodemu człowiekowi wiara w Boga?
·        Próba ustalenia osób znaczących w życiu ankietowanych.
·        Znalezienie autorytetu w życiu nastolatka.
·        Czym jest wiara w życiu nastolatka?
·        Co nastolatek uważa za najważniejsze w jego życiu?
·        Czy badany uważa, że sam rozum wystarcza do rozwiązania jego problemów egzystencjalnych?

2.  Metody badań

Metodą badań zastosowaną do potrzeb niniejszej pracy dyplomowej była ankieta.
Postawiono w niej pięć pytań otwartych, gdzie możliwa była nieograniczona ilość odpowiedzi, oraz trzy pytania, w których zaproponowano odpowiedzi. W każdym z tych pytań zaproponowano inne, czyli wpisanie takiej odpowiedzi, która nie pojawiła się w propozycjach a – wg ankietowanych – powinna się znaleźć.

3. Dobór osób badanych

 Jedynym ograniczeniem stosowanym przy doborze osób do ankiety był  wiek. Musiały być to osoby w  przedziale wiekowym od piętnastu do dziewiętnastu lat (osoby w wieku dorastania).

4. Termin i miejsce przeprowadzenia badań

Ankieta została przeprowadzona w dwóch terminach. W pierwszym terminie, które miało miejsce 20.lutego 1999 r., w ankiecie wzięło udział dwanaście  osób w wieku 16 – 17 lat. W drugim terminie – 06. marca 1999 r. w badaniach ankietowych udział wzięło 8 osób w wieku 17 – 18 lat. 
Badania ankietowe zostały przeprowadzone w świetlicy Domu Opiekuńczo – Wychowawczego im. Br. Alberta w Płocku i trwały 15 – 20 minut.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.