czwartek, 14 czerwca 2012

Analiza rysunków na temat: „Moja rodzina”

Wyciągnięte ręce pojawiły się w 15 rysunkach dzieci. Trzymanie się wszystkich członków rodziny za ręce wystąpiło tylko w 3 rysunkach dzieci. W 6 natomiast przypadkach trzymają się za ręce:
  • matka z dzieckiem – 1
  • rodzeństwa – 3
  • z dziadkiem – 1
  • rodzice – 1
W żadnym z rysunków nie wystąpiły takie przejawy komunikacji jak zwrócenie twarzy profilami. Nie należy jednak wymagać tego od dzieci, gdyż dzieci sześcioletnie są w tym okresie na etapie określonym przez S. Popka[1] jako faza schematów uproszczonych – płaszczyznowych.

Należy jeszcze zauważyć, że w trzech pracach dzieci, postacie przedstawione na rysunku nie przejawiały żadnej komunikacji – ich ręce sztywno przylegały do ciała. Ogólnie rzecz ujmując przejawy komunikacji pojawiły się w 27 pracach dzieci. Na dwóch rysunkach dziecko narysowało tylko siebie. Z dwóch następnych można wnioskować, że dzieci mają silne przeżycia związane z ojcem. W ich pracach postać ojca była oddalona. Jedno narysowało go z rękami opuszczonymi w dół i pomalowało na czarno. W drugim przypadku przedstawiona została rodzina nierzeczywista – bark ojca, którego dziecko przedstawiło w kolorze żółtym i jedynie jego postać była pokolorowana. Przyczyną takiego stanu przedstawienia rodziny, może być tęsknota za ojcem, z którym dziecko utrzymywało bardzo dobre stosunki.

Należy dodać jeszcze, że dzieci przy rysowaniu zazwyczaj wykorzystywały cała powierzchnię kartonu. Większość jednak rysunków umieszczona została w środkowym pasie, co może wskazywać na to, że dziecko jest zadowolone i akceptuje swoją aktualną rzeczywistość[2] – stwierdza M. Sitarczyk.

Kończąc rozważania na powyższy temat można stwierdzić, że rodzina w percepcji dzieci sześcioletnich w większości odbierana jest tak, jaki jest jej rzeczywisty obraz.

Dzieci akceptują tą rzeczywistość, co jest niezwykle ważne dla ich prawidłowego rozwoju – także językowego i przedstawiły w swoich pracach rodzinę dość optymistycznie.
 

[1] S. Popek – Analiza psychologiczna twórczości plastycznej dzieci i młodzieży. WSiP Warszawa 1985 r.
[2] M. Sitarczyk: Rodzina w percepcji dzieci sześcioletnich. „Wychowanie w Przedszkolu” 1/98

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.