środa, 5 kwietnia 2017

Teren i populacja badań


Jak już wspomniałam wcześniej organizowanie procesu badawczego zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest teren i populacja badanych.

Z. Skorny uważa, że „Przedmiotem badań naukowych jest określony zbiór zjawisk, przedmiotów lub osób. Badania psychologiczne i pedagogiczne dotyczą wybranej kategorii osób określanej mianem populacji”[1].

Według W. Okonia „populacja to stosowana w statystyce nazwa zbioru, obejmująca wszystkie elementy, które interesują badacza danego zagadnienia. Elementy te muszą mieć co najmniej jedną właściwość wspólną, która decyduje o ich przynależności do danego zbioru i co najmniej jedną właściwość zmienną, którą się różnią między sobą.”[2] [3]

W badaniach pedagogicznych populacją może być np. ogół dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Teren badań natomiast według W.Puśleckiego to „...konkretnie

sprecyzowane środowisko łącznie z jego przestrzennym rozmieszczeniem, w którym przeprowadzone jest badanie.”Badania przeprowadziłam w listopadzie, w Szkole Podstawowej nr.11 w Jeleniej Górze. Jelenia Góra to miasto położone pośrodku Kotliny Jeleniogórskiej, na wysokości około 350m.n.p.m., w południowo-zachodniej Polsce. Miasto otaczają malownicze pasma górskie: masyw Karkonoszy ze Śnieżką, Góry Izerskie, Rudawy Janowickie i Góry Kaczawskie. Jelenia Góra jest miastem turystyczno- przemysłowym, zamieszkałym przez około 100 tyś mieszkańców. Walory turystyczne to piękne położenie, łagodny podgórski klimat, a także dawno odkryte wody lecznicze. W granicach miasta znajduje się dziś uzdrowisko Cieplice-Zdrój, w pobliżu leżą kolejne znane miejscowości wypoczynkowe i uzdrowiskowe: Borowice, Świeradów, Jagniątków oraz licznie odwiedzane w ciągu całego roku Karpacz i Szklarska Poreba . Miasto posiada dobrze rozwiniętą komunikacje miejską umożliwiającą dojazd do pracy i do szkół położonych w odległych częściach miasta. Znajduje się także w nim dworzec PKS i PKP.

Szkoła Podstawowa nr.11im.F.Chopina jest położona przy ul. Moniuszki 9, w centrum dużego osiedla mieszkaniowego Zaborze i jest jedną z 12 Szkół Podstawowych znajdujących się w Jeleniej Górze. Oprócz dobrej lokalizacji, szkoła posiada wiele innych walorów podnoszących jej doniosłą pozycję w środowisku. W opinii rodziców jednym ze znaczących jest wykształcona i dobra kadra pedagogiczna złożona z twórczych i zaangażowanych nauczycieli. Nauczyciele pracuj ący w tej szkole posiadają wykształcenie wyższe magisterskie, część ukończyła studia podyplomowe, część też posiada stopień nauczyciela dyplomowanego. Szkoła jest duża, przestronna, dysponuje dobrą bazą sportową w skład, której wchodzą: 25m basen, dwie sale gimnastyczne przeznaczone dla ogółu uczniów, sala gimnastyczna przeznaczona tylko dla uczniów nauczania zintegrowanego, trzy duże boiska szkolne wyposażone w przyrządy do typowych form aktywności ruchowej oraz bieżnię i skocznię. Sale, boiska oraz basen wyposażone są w odpowiedni sprzęt niezbędny do prowadzenia lekcji wychowania fizycznego. Każda klasa realizuje obowiązkowo zajęcia w zakresie wychowania fizycznego. W klasie Ic oraz Id, w których przeprowadzałam badania nauczycielki poświęcaj ą tygodniowo 2 godziny na lekcje wf, które odbywaj ą się na sali gimnastycznej oraz godzinę na zajęcia ruchowe, które odbywają się na sali lub na dworze. Badaniami objęłam 44 dzieci w wieku 7lat uczęszczających do klasy I w/w szkoły podstawowej, w tym 21 chłopców i 23 dziewcząt.

Materiał badawczy, a zwłaszcza jego wyniki przedstawiono tabelarycznie oraz w ujęciu graficznym w rozdziale III [4].


[1]    Skorny Z.,Prace magisterskie z psychologii i pedagogiki, WSiP Warszawa 1984, s. 107.
[2]    Okoń W., Nowy Słownik Pedagogiczny, Wydawnictwo. Akademickie „Żak” Warszawa 2004, s.318.
[3]    Puślecki W., Badania pedagogiczne, ODN Kalisz 1985, s.109.
[4]    Moniatowicz B., Jelenia Góra , Wydawnictwo Voyager 1992, s 3.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.